Якa у мене IP адреса?

IP адреса

Країна
Місто
Регіон

Що таке IP-адреса?

IP-адреса - це скорочення від англійської Internet Protocol address. Це унікальний числовий номер (ідентифікатор) мережевого рівня, який використовується для адресації пристроїв у мережах, які побудовані з використанням TCP/IP протоколу (у тому числі мережі Інтернет). Він містить інформацію про місцезнаходження пристрою та забезпечує його доступність для зв'язку.

В 4-й версії IP-адреса (IPv4) являє собою 32-бітове число. Зручною формою запису IP-адреси (IPv4) є запис у вигляді чотирьох десяткових чисел значенням від 0 до 255, розділених крапками, наприклад: 192.168.0.1. Таким чином, повний діапазон IP-адресації - це адреси від 0.0.0.0 до 255.255.255.255.

У 6-й версії IP-адреса (IPv6) має 128-бітове представлення. Адреси розділяються двокрапкою (наприклад: fe80:0:0:0:200:f8ff:fe21:67cf або 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334). Велика кількість нульових груп може бути пропущено за допомогою подвійної двокрапки (fe80::200:f8ff:fe21:67cf). Такий пропуск може бути єдиним в адресі.

IP-адреси не випадкові. Вони розраховуються математично і розподіляються адміністрацією адресного простору Інтернету (Internet Assigned Numbers Authority, IANA), підрозділом Корпорації з присвоєння імен та номерів в Інтернеті (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, ICANN).

Типи IP-адрес

Існують різні категорії IP-адрес, і в кожній категорії є різні типи.

Клієнтські IP-адреси

Кожен користувач інтернет-послуг має два типи IP-адрес: приватну та загальнодоступну. Терміни приватна та загальнодоступна належать до мережного розташування: приватна IP-адреса використовується всередині мережі, а загальнодоступна – за межами мережі.

Приватні (локальні) IP-адреси

Кожен пристрій, який підключається до вашої локальної мережі, має приватну IP-адресу. Це можуть бути комп'ютери, смартфони, планшети, принтери, смарт-телевізори та будь-які інші пристрої з підтримкою Wi-Fi. З розвитком інтернету речей зростає і кількість приватних IP-адрес у локальній мережі. Маршрутизатор повинен ідентифікувати кожен з цих пристроїв, а багато пристроїв також повинні ідентифікувати один одного. Тому маршрутизатор генерує приватні IP-адреси, які є унікальними ідентифікаторами кожного пристрою та дозволяють розрізняти їх у мережі.

Загальнодоступні (зовнішні) IP-адреси

Загальнодоступна IP-адреса – це основна адреса, пов'язана з усією інтернет-мережею. Кожен підключений пристрій має власну IP-адресу, але вони також включені до складу основної IP-адреси мережі. Як було описано вище, загальнодоступна IP-адреса надається клієнтському маршрутизатору інтернет-провайдером. Зазвичай інтернет-провайдери мають великий пул IP-адрес, які вони присвоюють клієнтам. Загальнодоступна IP-адреса – це адреса, яку пристрої за межами інтернет-мережі будуть використовувати для розпізнавання цієї клієнтської мережі.

Загальнодоступні IP-адреси

Загальнодоступні IP-адреси бувають двох видів: динамічні та статичні.

Динамічні IP-адреси

Динамічні IP-адреси змінюються автоматично та періодично. Інтернет-провайдери мають великий пул IP-адрес і автоматично надають їх своїм клієнтам. Періодично вони змінюють надані IP-адреси і повертають старі IP-адреси назад у пул для використання іншими клієнтами. Обгрунтуванням цього підходу є економія коштів провайдера. Автоматизація регулярної зміни IP-адрес дозволяє їм не виконувати жодних дій для відновлення IP-адреси клієнта, наприклад, якщо він переїжджає. Також є переваги з точки зору безпеки, оскільки зміна IP-адреси ускладнює зламування мережного інтерфейсу зловмисниками.

Статичні IP-адреси

На відміну від динамічних IP-адрес, статичні IP-адреси залишаються незмінними. Після того, як мережа призначає IP-адресу, вона залишається незмінною. Більшості приватних осіб та організацій не потрібні статичні IP-адреси, але для організацій, які планують розміщувати власні сервери, наявність статичної IP-адреси є вкрай важливою. Це пов'язано з тим, що статична IP-адреса гарантує, що прив'язані до неї веб-сайти та адреси електронної пошти будуть мати постійні IP-адреси. Це дуже важливо, якщо потрібно, щоб інші пристрої могли знаходити їх в Інтернеті.

Чи може кілька пристроїв мати однакову IP-адресу?

Це трохи каверзне питання — відповідь і так, і ні. Більше одного пристрою можуть мати спільну загальнодоступну (зовнішню) IP-адресу, але кожен пристрій матиме свою власну приватну (локальну) IP-адресу. Наприклад, ваш інтернет-провайдер налаштовує ваш будинок за допомогою однієї зовнішньої IP-адреси. Оскільки ваш маршрутизатор насправді під'єднується до мережі інтернет, IP-адреса призначається маршрутизатору. Потім ваш маршрутизатор призначає локальну IP-адресу кожному пристрою, під'єднаному до інтернету одночасно. Зовнішня IP-адреса — це спільний доступ до зовнішнього світу. Ваша приватна IP-адреса не видима за межами вашої локальної домашньої мережі.

Як з'ясувати свою IP-адресу?

Найпростіший спосіб з'ясувати загальнодоступну IP-адресу маршрутизатора — це відкрити цю сторінку. Адреса, ваша країна та місто будуть показані на початку сторінки.

На інших веб-сайтах відображатиметься та сама інформація: вони бачать загальнодоступну IP-адресу, тому що при відвідуванні сайту маршрутизатор виконує запит і, отже, розкриває інформацію. Певні набори адрес прив’язані до провайдерів з чітко визначеною локацією. Таким чином веб-сайти бачать з яких країн і міст звертаються до них користувачі.

Як правило, цим способом можна дізнатися лише приблизне розташування провайдера, а не фактичне розташування пристрою. При використанні цього способу також необхідно вийти з VPN. Щоб дізнатися фактичну адресу розташування пристрою за загальнодоступною IP-адресою, зазвичай потрібно надати інтернет-провайдеру ордер на обшук.

З'ясування приватної IP-адреси залежить від платформи:

Windows:

  • Використовуйте командний рядок.
  • У рядку пошуку Windows вкажіть cmd.
  • У вікні, введіть ipconfig, щоб відобразилася інформація про IP-адресу.

Mac:

  • Перейдіть до Налаштування системи.
  • Виберіть мережу та відобразиться потрібна інформація.

Linux:

Щоб знайти свою IP-адресу в Linux ви можете скористатись одною з трьох команд hostname, ifconfig або ip.

  • Щоб відобразити IP-адреси за допомогою команди hostname, використовуйте опцію -I.
    $ hostname -I
  • Команда ifconfig також може бути використана для відображення IP-адрес, які використовуються системою. За замовчуванням ifconfig покаже інформацію про всі мережеві інтерфейси, які наразі працюють, включно з інтерфейсом loopback. (у результатах знайдіть рядок 'inet')
  • Зробимо те ж саме з командою ip. Щоб переглянути приватну IP-адресу, скористайтеся
    $ ip addr show
    (y результатах знайдіть рядок 'inet').

ChromeOS:

Щоб знайти свою IP-адресу в ChromeOS, виконайте наведені нижче дії:

  • Виберіть "Лаунчер"
  • Введіть "Налаштування" > натисніть гвинтик "Налаштування", що з'явиться
  • У розділі "Мережа" ви побачите активну мережу, до якої ви підключені. Натисніть на неї.
  • У розділі "Відомі мережі" знову натисніть на активну мережу
  • З'являться параметри, пов'язані з вашою мережею, зокрема IP-адреса (це ваша приватна IP-адреса).

iPhone:

  • Перейдіть до опцій.
  • Виберіть Wi-Fi і клацніть піктограму «i» в кружечку поруч із назвою мережі. IP-адреса з'явиться на закладці DHCP.

Android:

  • Перейдіть до налаштування системи.
  • У розділі "Налаштування" перейдіть до "Wi-Fi".
  • Натисніть на мережу, до якої ви підключені.
  • Ваша приватна IP-адреса буде показана нижче.

Щоб перевірити IP-адреси інших пристроїв у мережі, перейдіть до маршрутизатора. Спосіб доступу до маршрутизатора залежить від його бренду та програмного забезпечення. Як правило, для доступу необхідно мати можливість ввести IP-адресу шлюзу маршрутизатора у веб-браузері, перебуваючи у тій самій мережі. Звідти потрібно перейти до пункту «Підключені пристрої», де з'явиться список усіх пристроїв, підключених до мережі в даний час або нещодавно підключених, включаючи їх IP-адреси.

Чи зміниться моя IP-адреса, якщо я переїду?

Так. Якщо ви переїдете в інший будинок, ваша IP-адреса буде іншою. Однак, якщо ви хочете зберегти свою стару IP-адресу, вам необхідно попросити інтернет-провайдера призначити вам статичну IP-адресу (при умові підключення до того ж самого провайдера).

Як мені змінити свою IP-адресу?

Зміна загальнодоступної IP-адреси може бути корисною, якщо вашу адресу забанили на якомусь інтернет-ресурсі. Ось два способи, як ви можете спробувати змінити свою IP-адресу:

  • Перезавантажити маршрутизатор: більшості клієнтських мереж інтернет-провайдери призначають динамічні IP-адреси. Таким чином, включення і виключення роутера стане простим рішенням. Однак це рішення не завжди спрацьовує, тому що деякі сервери намагаються запам’ятати пристрої, які підключалися до них раніше, і можуть призначити вам ту саму IP-адресу.
  • Запросити нову статичну IP-адресу у інтернет-провайдера. Але ця послуга скоріш за все виявиться платною.