Калькулятор систем числення

Даний онлайн сервіс виконує переклад числа з однієї системи числення в іншу. Число може бути будь-яким невід'ємним. Основа системи числення від 2 до 36 включно.

У формі калькулятора введіть число і вкажіть в якій воно системі числення, потім вкажіть систему числення в яку потрібно перевести число і натисніть "Порахувати".

Калькулятор

Система числення - символічний метод запису чисел, подання чисел за допомогою письмових знаків. Система числення дає уявлення безлічі чисел, дає кожному числу унікальне подання (або, принаймні, стандартний вигляд), відображає алгебраїчну і арифметичну структуру чисел. До систем числення висуваються певні вимоги, серед яких найбільш важливими є вимоги однозначного кодування невід'ємних чисел 0, 1,... з деякої їх скінченної множини - діапазону Р за скінченне число кроків і можливості виконання щодо чисел арифметичних і логічних операцій. Від вдалого чи невдалого вибору системи числення залежить ефективність розв'язання зазначених задач і її використання на практиці.

Системи числення поділяються на: позиційні, непозиційні, змішані.

У позиційних системах числення один і той же числовий знак (цифра) в запису числа має різні значення в залежності від того місця (розряду), де він розташований. Під позиційною системою числення зазвичай розуміється b-кова система числення, яка визначається цілим числом b>1, так званою основою системи числення. У позиційних системах чим більше основа системи, тим менша кількість розрядів (тобто цифр) потрібна при записі числа.

У непозиційних системах числення величина, яку позначає цифра, не залежить від положення в числі. При цьому система може накладати обмеження на положення цифр, наприклад, щоб вони були розташовані в порядку убування. Канонічним прикладом майже непозиционной системи числення є римська, в якій в якості цифр використовуються латинські літери.

У нумізматиці особливо велику вагу мають десяткова система, дванадцяткова (дуодецимальна), четвертна та шісткова системи. У інформаційних технологіях застосовуються двійкова, десяткова, вісімкова, та шістнадцяткова системи.